نرم افزار مالی | مقالات مديريت
صفحه اصلي | اخبار و مقالات | مقالات مديريتي | اهمیت ارزیابی استعداد و پتانسیل کارمندان

اهمیت ارزیابی استعداد و پتانسیل کارمندان

شرکت ها همیشه ادعا می کنند کارمندان با ارزش ترین دارایی آنها هستند. اما کوین ریان، مدیر عامل شرکت گیلت گروپ فکر می کند در حقیقت تعداد بسیار کمی از آنها مطابق با این تفکر عمل می کنند. او معتقد است مهم ترین کار یک مدیر عامل مدیریت استعدادها است.

اهمیت ارزیابی استعداد و پتانسیل کارمندان

وقتی به راه اندازی یک کسب وکار فکر می کنم، دیدگاه من این است که خود ایده اولیه کار ارزش چندانی ندارد. بیشتر شرکت های جدید وقتی می خواهند کار خود را آغاز کنند، با رقبایی روبه رو هستند و اگر هم از قبل رقیب نداشته باشند، به زودی پیدا می کنند. شرکت دابل کلیک که من از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۵ مدیر عامل آن بودم، ظرف یک سال پس از تاسیس، با ده ها رقیب مواجه شد. اما شرکت گیلت گروپ اولین شرکت خرده فروشی در حوزه تجارت الکترونیک نبود یا گوگل اولین موتور جست وجویی نبود که بخواهد پیشرفت کند.

چرا این کسب وکارها به موفقیت رسیدند؟ پس نتیجه می گیریم که ایده اولیه مهم نیست، بلکه افرادی که در شرکت کار می کنند، مهم هستند. مدیریت اجرایی اهمیت دارد و این مدیریت به توانایی انسانی متکی است. هر شرکتی گمان می کند کارمندان خود را به خوبی مدیریت کرده است. همه آنها ادعا می کنند «کارمندان مهم ترین دارایی مان هستند.» اما بیشتر شرکت ها در واقع این گونه عمل نمی کنند. این موضوع را می توان به راحتی امتحان کرد. از مدیران عامل بپرسید آیا وقت خود را بیش از انجام هر کار دیگر، صرف استخدام و مدیریت پرسنل خود می کنند؟ برای من، پاسخ این سوال همیشه مثبت بوده است.

این اظهار نظر ممکن است افراطی به نظر برسد و باید قدری آن را توصیف کرد. من فکر نمی کنم این امتحان در یک شرکت کوچک مثلا ۲۰ نفره که خود مدیر عامل ممکن است وظیفه فروش را بر عهده داشته باشد یا مستقیما بر عملیات شرکت نظارت داشته باشد، کاربردی باشد. اما در کسب وکارهایی که بیش از ۵۰ پرسنل دارد، بهترین استفاده ای که مدیر عامل می تواند از زمان خود داشته باشد این است که کارمندان کارآمد را استخدام کند، آنها را به خوبی مدیریت کند و مطمئن باشد که شرکتش تیمی درجه یک را ایجاد و حفظ می کند.

طرفداری یک شرکت از توانایی کارمندان را به روش دیگری نیز می توان امتحان کرد. آیا مدیر منابع انسانی شرکت شما، یکی از مهم ترین افراد شرکت است؟ من به همان اندازه که وقتم را با مدیر مالی شرکت می گذرانم، برای مدیر منابع انسانی نیز وقت می گذارم. چنین نقشی کاملا استراتژیک است و کسی که عهده دار آن می شود به اتاق مجزایی نیاز دارد.

کارمندان من می دانند که بیشتر مواقع به استعدادهای موجود در شرکت فکر می کنم. وقتی جلسه می گذاریم، معمولا از مدیران می خواهم گزارش مستقیم در مورد هر یک از کارمندان را با من مرور کنند. از آنها به روزرسانی های مداوم می خواهم. به عنوان مدیر عامل اصرار دارم که هر یک از کارمندان در هر زمانی می توانند با من صحبت کنند. برخی مدیران عامل ترجیح می دهند قبل از اینکه با کارمندشان صحبت کنند، مدیران اجرایی ارشد این کار را انجام دهند و اگر مشکل برطرف نشد، آن کارمند با خودشان مستقیما وارد گفت وگو شود. اما این اتفاق در شرکت ما نمی افتد. من می خواهم با کارمندانمان بیشتر آشنا شوم و استعداد و پتانسیل آنها را ارزیابی کنم. همچنین اگر آنها با مدیر قسمت خود مشکلی داشته باشند، می خواهم از آن آگاه باشم.

افزودن با کم کردن
بخشی از کار ایجاد یک تیم بزرگ این است که بدانید چه زمانی کارمندان شما کم کاری می کنند و سپس عذر آنها را بخواهید. به طور کلی، مدیران در رابطه با این موضوع چندان سختگیری نمی کنند. این یک مشکل است، چون اغلب تنها روش ایجاد فضا برای کارمندان بهتر این است که کارمندان ضعیف تر را از سازمان اخراج کنید.

البته، اینکه کارمندان تصور کنند این فرآیند به صورت کاملا عادلانه صورت می گیرد، مساله ای بسیار مهم است، اما هنگام صحبت کردن با یک کارمند ضعیف باید آرامش خود را حفظ کنید و از جملاتی این چنینی استفاده کنید: «شما در کارتان رتبه ۱۰ را از ۱۰ گرفته اید. ممکن است انسان خوبی باشید، اما این شغل متناسب شما نیست و ما هم برای شما مناسب نیستیم. من مطمئن هستم نمی خواهید در موقعیتی باشید که دیگران شما را فردی با عملکرد ضعیف بدانند.» گاهی اوقات می توانیم سمتی را در شرکت پیدا کنیم که برای آن فرد مناسب تر است. ممکن است کارمند مورد نظر به ناچار نسبت به قضاوت شما اعتراض کند: «من واقعا بدترین عملکرد را نداشته ام.» در این مواقع به آنها می گویم «ارزیابی توانایی درونی افراد علم دقیقی نیست. اما وقتی چند نفر از مدیران اجرایی ما معتقدند: شما دهمین نفر از ۱۰ هستید، مطمئنا رتبه دوم را نداشته اید. به هر حال، نکته مهم این است که من موفقیت شما را می خواهم و فکر نمی کنم این موقعیت یا مسیر شغلی برای شما مناسب باشد. گاهی اوقات به این کارمند پیشنهاد می کنم که می تواند دو ماه دیگر در شرکت بماند و همزمان به دنبال شغل دیگری بگردد. اما گاهی آن فرد خودش احساس منفی بودن دارد و همان زمان شرکت را ترک می کند.

رفتار من با مدیران نیز، وقتی از آنها می خواهم تیمی را تشکیل دهند، با همین استانداردها صورت می گیرد. مدتی نه چندان دور، یکی از کارمندان ارشد شرکت در پست جدیدی منصوب شد. به او گفتم از اکنون تا ۵ ماه آینده، باید یک تیم قوی تشکیل دهد. اگر زودتر از این موعد باشد بهتر است، اما ۵ ماه دیگر آخرین مهلت است. «برای تشکیل این تیم، یک ماه آینده را باید به ارزیابی افرادی که اکنون با شما کار می کنند، بپردازید. امیدوارم عملکرد آنها خوب باشد، اما اگر این گونه نبود، تغییراتی را برای جایگزینی آنها اعمال خواهیم کرد. اگر نیاز داشتید افراد را در داخل ارتقای شغلی دهید، این کار را برای شما انجام خواهیم داد. باید مطمئن شوید که بهترین پرسنل را حفظ خواهید کرد.»

در این مورد خاص، نشانه هایی را دیدم که چندان مورد رضایت من نبود. طی چهار ماه، آن فرد نتوانسته بود دو پست کلیدی را پر کند و دو نفر از کارمندان خوب او نیز پست های خود را ترک کرده بودند. در این باره با او صحبت کردم و خواستم به ما بگوید چگونه می توانیم به او کمک کنیم و در صورت نیاز می توانیم منابع استخدامی را دو برابر کنیم. اما پس از گذشت شش ماه او هنوز نتوانسته بود یک تیم قوی تشکیل دهد و بنابراین همکاری با او را پایان دادیم. پس از رفتن این مدیر، کارمندان به سخن آمدند و از عدم انگیزه خود برای کار کردن با این فرد صحبت کردند که موجب شده بود تیم او را ترک کنند.

از این موضوع دو درس می توان گرفت: یکی اینکه اجازه ندهید شرایط بد موجود، وخیم تر شود. یک مدیر ضعیف می تواند روحیه شرکت را نابود کند و به ماهیت شرکت آسیب برساند. دوم، مهم نیست که فکر می کنید سازمان خود را خوب می شناسید، بلکه اگر تردید دارید که در جایی مشکل وجود دارد، شاید شرایط بدتر از حد تصور شما باشد؛ بنابراین، اجازه ندهید چنین شرایطی ادامه یابد.

چه کسانی را استخدام نکنیم
من فکر نمی کنم برای استخدام کردن افراد، علمی وجود داشته باشد، اما من کار متفاوتی را انجام می دهم. فرآیند استخدام معمولا سه مرحله دارد: رزومه، مصاحبه و بررسی سوابق. اکثر مدیران، بیشتر بر رزومه و مصاحبه تاکید می کنند و مرحله بررسی سوابق را دست کم می گیرند. اما بررسی سوابق افراد بیشترین اهمیت را دارد. استخدام افراد بدون هیچ گونه مصاحبه و فقط بر اساس بررسی سوابق آنها، می تواند امتحان بزرگی باشد. اما من کاملا مطمئنم که بیشتر شرکت ها اگر این کار را انجام دهند، افراد بهتری را استخدام خواهند کرد.

رزومه ها برای ایجاد شرایط اولیه کاری مناسب هستند، اما در بقیه مراحل چندان کاربردی ندارند. مشکل اصلی در رابطه با مصاحبه های شغلی هم این است که به هر صورت، هر مدیری تحت تاثیر افرادی که خوب صحبت می کنند، اعتماد به نفس دارند و جذاب هستند، قرار می گیرد. همچنین رزومه و مصاحبه شما را از بزرگ ترین مشکلات احتمالی آگاه نمی کند. مثلا بررسی مهارت ها که امری غیرملموس است، در مصاحبه مشخص نمی شود. اینکه آیا فرد به جزئیات توجه می کند یا نه؟ آیا به خوبی با دیگران همکاری می کند؟ آیا با کارمندان دیگر رفتار خوبی دارد؟ بررسی سوابق تنها روشی است که با آن می توان به این موضوعات پی برد. مهم ترین ویژگی هایی که من به دنبال آنها هستم موفقیت کارمندان و اشتیاق آنها است. حقیقت این است که افراد موفق کمتر بیکار می مانند و قبلا در شرکت های دیگر استخدام شده اند.

کوین ریان چگونه سوابق را بررسی می کند
این کار همیشه به درستی صورت نمی گیرد. در یک مورد، یکی از مسوولین استخدام افراد که از خارج شرکت به ما کمک می کرد، سوابق یک متقاضی را به خوبی بررسی نکرده بود. ما معمولا این کار را خودمان انجام می دهیم. اما کارمند تازه استخدام شده عملکرد خوبی نداشت. بعد از اخراج او، به دو فردی که می شناختم مراجعه کردم. یکی از آنها، با کارمند اخراج شده مزبور در شرکت دیگری کار کرده بود و فرد دیگر، بانکداری بود که با او معامله ای را انجام داده بود. بعد از گفت وگو با این دو نفر، دریافتم که هیچ یک با آن فرد آشنا نبودند، اما آنچه در مورد او فکر می کردند کاملا با تجربه منفی ما از آن شخص، مطابقت داشت.

استخدام کارمندان جدید به قدری مهم است که ما سرمایه قابل توجهی را به آن اختصاص می دهیم. در حال حاضر، ۱۰ مسوول استخدام به صورت تمام وقت در شرکت ما کار می کنند که برای شرکتی در اندازه ما تعداد زیادی است. همچنین، معمولا از موسسات بازرسی خارجی، به خصوص در مورد پست های مدیریتی ارشد استفاده می کنیم. گاهی اوقات شرکت ها یک کارمند بدون کارآیی را حفظ می کنند، چون مدیران احساس می کنند برای جایگزینی این فرد کمبود زمان و انرژی وجود دارد. اما من نمی خواهم در چنین موقعیتی قرار بگیرم.

من به عنوان مدیر عامل نمی توانم در همه استخدام هایی که انجام می شود دخالت کنم. در ماه ژوئن ما ۶۵ نفر را استخدام کردیم و مصاحبه با همه آنها بسیار وقت گیر بود. اما نسبت به مدیران دیگر، وقت بیشتری به این کار اختصاص می دهم. همچنین به مدیران ارشد شرکت اعلام کرده ام که اگر قصد دارند فردی را برای پست مهمی استخدام کنند، شخصا تمایل دارم به آن فرد زنگ بزنم و با او صحبت کنم. افراد معمولا از اینکه صدای مدیر عامل را در این زمینه بشنوند خوشحال می شوند. استخدام کردن شبیه فروش است و گاهی دخالت مدیر عامل می تواند شرایط متفاوتیرا ایجاد کند.

در مدیریت استعداد، مساله حقوق و پاداش هم مهم است. یکی از دلایلی که کارمندان کارآمد شغلشان را ترک می کنند این است که به اندازه عملکردشان حقوق دریافت نمی کنند. بنابراین باید سیستم پاداش دهی خود را بر اساس عملکرد افراد تنظیم کنید. یک موضوع دیگر این است که مدیران درجه یک عموما کارمندان درجه یک استخدام می کنند، اما مدیران درجه ۲، کارمندان درجه ۳ استخدام می کنند. دلیل این واقعیت این نیست که مدیران درجه ۲ می ترسند کارمندانی قوی تر از خود استخدام کنند، بلکه دلیلش این است که بیشتر افراد تمایل ندارند برای مدیران متوسط کار کنند.

یک دلیل منطقی دیگر برای اینکه افراد شغلشان را ترک می کنند این است که به مدیرانشان علاقه ندارند. در شرکت دابل کلیک با افرادی که شرکت را ترک کرده بودند، مصاحبه ای ترتیب دادیم و تقریبا همه آنها، به خاطر مدیرانشان شرکت را ترک کرده بودند. در شرکت گیلت، همیشه درباره این موضوع با مدیران تیم ها صحبت می کنم و می گویم اگر کارمندان خوب، تیم شما را ترک می کنند، مسوولیت آن با خود شما است.

از میان کلیه وظایفی که یک مدیر عامل با آن روبه رو است، نگران بودن در مورد استعداد و توانایی افراد بیشترین بازدهی را ایجاد می کند. یعنی اطمینان حاصل کنیم که محیط مناسب است، افراد در حال یادگیری اند و بدانند که هر روز روی آنها سرمایه گذاری صورت می گیرد. من همیشه در مورد این موضوع فکر می کنم، اما احساس می کنم کافی نبوده است. اگر مدیران عامل هیچ کاری انجام ندهند و فقط توانایی و استعداد افراد را مدیریت کنند، شانس منطقی تری برای عملکرد بهتر شرکتشان وجود دارد.

مطالب مرتبط