نرم افزار مالی | مقالات فناوري اطلاعات
صفحه اصلي | اخبار و مقالات | مقالات فناوري اطلاعات | ارائه بهترين خدمات به مشتريان

ارائه بهترين خدمات به مشتريان

کاهش قیمت ها هرگز بهترین استراتژی برای راه اندازی یک حراج موفق در اقتصادی دشوار و رقابتی نیست، بلکه راه موثرتر توجه بیش از قبل به مشتریان وفادار و همیشگی است.

خدمات به مشتريان

مالکان باهوش در عرصه کسب وکار روابط بسیار مستحکم و مناسبی را با مشتریان خود ایجاد می کنند. آنها حتی از همان اولین تماس، همکاری و آشنایی شان با مشتریان برجسته، در صدد افزایش مناسبات متقابل هستند. در واقع، بهترین و زیرکانه ترین روش برای کسب وکارهای کوچک و محلی ایجاد فهرستی از خدمات مشتریان ویژه است. که این پژوهش نیز بر مبنای آخرین طرح های برنامه ریزی سازمان ای تی اند تی (AT & T) درباره کسب وکارهای کوچک انجام شده است.

اگر بتوانید در سطح خدمات مشتریان به موفقیت دست یابید و شرایط مناسبی را در این بخش از کسب وکارتان تدارک ببینید، آنگاه به یک اصل بنیادین می رسید: با مشتریان خود به همان شیوه ای برخورد کنید که دوست دارید با شما به عنوان یک مشتری برخورد شود.

این فلسفه از بالا به پایین با شیوه ای آغاز می شود که شما با کارمندان خود برخورد می کنید و به آنها آموزش می دهید تا چگونه با مشتریان و دیگر کارمندانتان برخورد کنند. این رویکرد حتی می تواند در دشوارترین شرایط مالی و اقتصادی عاملی برای بازگشت مشتریان شما باشد. ما در اینجا به پنج شیوه ای خواهیم پرداخت که خدمات مشتریان شما را تقویت خواهد کرد و به کسب وکار شما جان خواهد بخشید.

۱. به کارمندان خود آموزش دهید. خدمات مشتریان شایسته یک فعالیت جمعی و گروهی است. از حیث عملی می توان مدعی شد که حتی یک پیوند ناسالم و ضعیف در زنجیره کار جمعی می تواند به تجربه ای منفی منجر شود. گاه حتی این شکل از تجربه می تواند اثرات مخربی هم بر کسب وکار شما و هم بر فعالیت های جمعی بعدی تان بگذارد. به همین خاطر باید به مساله ای همچون مدیریت خدمات مشتریان بها دهید.

برای این کار لازم است تا کارمندان خود را آموزش دهید و قواعد و اصول مدیریت جمعی خدمات مشتریان را یادآور شوید. حتی می توان برای شروع با چند قاعده ساده شروع کرد: فروتن بودن، مودب بودن، حرف شنوی، همکاری مشتاقانه، همدلی، اخلاق کار جمعی. البته بسیاری بر این باور هستند که بهترین راه برای آموزش یک موضوع استفاده از مثال های ساده است. اگر شما با کارمندان خود به خوبی رفتار کنید، آنگاه کارمندان شما نیز با مشتریان شما به خوبی رفتار خواهند کرد و این چرخه می تواند در سرتاسر کسب وکار شما به جریان بیفتد؛ فعالیت گروهی، آموزش جمعی، همکاری متقابل.

۲. نظرات مشتریان خود را جویا شوید. پس از خودتان و البته پس از کارمندانتان، هیچ کسی مگر مشتریان شما نباید در جریان کسب وکار شما باشند. مشتریان شما می توانند بزرگ ترین هواداران و توأمان سخت ترین منتقدان شما باشند. از آنها بخواهید تا نظرشان را راجع به کسب وکار شما بیان کنند. نظرات مثبت و منفی آنها را درباره خدمات خود جویا شوید.

مساله هرگز بر سر گردآوری پیشنهادها و انتقادات نیست، بلکه باید تا حد ممکن روی نقدها و نظرها گشوده باشید. برخی از نظرات منفی می توانند بی اندازه مفید باشند و شما را نسبت به ایراداتتان آگاه کنند. البته در برخی موارد، نظرات منفی اثرات تخریبی و گاه ناراحت کننده دارند. اما شما تنها باید به جنبه مثبت و پیش رونده نقد نگاه کنید. پس تلاش کنید آن مکانیسم ها و روش هایی را در کسب وکارتان رواج دهید که بتوانید به دقیق ترین شیوه ممکن از نظرات مشتریان خود مطلع شوید. مثلا استفاده از امکانات ایمیل و تماس در وب سایت شرکتتان به مشتریان شما یاری می رساند تا بتوانند به شیوه اینترنتی مسائل، مشکلات، سوالات، یا انتقادات و نظرات خود را با شما در میان بگذارند.

۳. با بهترین مشتریان خود بهتر برخورد کنید. همگی می دانیم که نباید در قبال مشتریان تبعیض قائل شد. حتی بر این باور هستیم که باید موقعیت های برابری را برای هر مشتری فراهم آورد. در واقع همه مشتریان مستحق توجه و احترام هستند، اما همه شرکت ها واجد مشتریان بلندمدت، قدیمی و وفاداری هستند که قطعا باید با این دسته از مشتریان به شیوه ای برخورد کرد که شایسته آن هستند، چراکه آنها نه تنها مشتری شما هستند، بلکه اکنون در جایگاه یک همکار یا شریک اقتصادی و اخلاقی قرار دارند. راه های زیادی وجود دارند تا بهترین خدمات خود را به بهترین مشتریان خود ارائه دهید تا حتی خدماتی اضافه بر خدمات معمول را برای آنها کنار بگذارید. برای نمونه، پیشنهادهای مالی ویژه به این مشتریان، برنامه های کاری مشخص در جهت ارتقای سطح همکاری و حتی برگزاری رویدادهایی در جهت تقدیر از همکاری بلندمدت آنها روش هایی هستند که می توانید بهترین مشتریان خود را ارج بنهید. شما با این کار نه تنها مشتریان جدید خود را از شرکت تان دور نمی کنید، نه تنها حس تبعیض بین مشتریان را به آنها القا نمی کنید، بلکه به معنای واقعی کلمه نشان می دهید که هیچ وفاداری و وظیفه شناسی ای بدون پاداش و تقدیر نمی ماند.

۴. اشتباهات خود را بپذیرید و آنها را تصحیح کنید. هیچ کسی کامل نیست. به همین نحو، هیچ کسب وکاری بدون ایراد و خطا وجود ندارد. قطعا هر مشتری شایسته به خوبی می داند که هیچ شرکتی بی عیب و نقص نیست. اما نکته مهم در مورد این قضیه دقیقا همین جا نهفته است: وقتی اشتباهی مرتکب شدید، ابتدا آن را تصدیق کنید، بپذیرید که اشتباه کرده اید و سپس از مشتری خود عذرخواهی کنید و حتی در ادامه سعی کنید تا آن اشتباه یا مشکل را رفع کنید. از فرصت ها استفاده کنید تا روندهای کسب وکارتان را بهبود بخشید.

به مشتریان خود مجال آن را دهید تا در جریان تلاش های مستمر شما در جهت کاهش اشتباهات و بهبود مناسبات قرار بگیرند. آنها باید بدانند که شما همه تلاش خود را به خرج خواهید داد تا دیگر اشتباهات قبلی تکرار نشوند. مشتریان شما احساس راحتی و اطمینان بیشتری خواهند داشت وقتی با تلاش ها و ممارست های همیشگی شما در جهت رفع مشکلات مواجه شوند و عملا بفهمند که شما تمامی مشکلات پیش آمده در سر راه همکاری را جدی می گیرید.

۵. از واژه های سپاسگزاری و تشکر استفاده کنید. کلید وفاداری و وظیفه شناسی در قبال مشتریان را می تواند در این عبارت ها محقق دید: از شما سپاسگزارم، بسیار متشکرم. هیچ واژه ای در جهان اقتصاد بهتر از این دو عبارت نتوانسته است رابطه بین فروشنده و خریدار، شرکت ها، سازمان ها، مدیران و کارمندان، کارمندان و مشتریان را بهبود بخشد.

مطالب مرتبط