نرم افزار مالی | مقالات مديريت
صفحه اصلي | اخبار و مقالات | مقالات مديريتي | راه هاي موفقيت در استخدام

راه هاي موفقيت در استخدام

پس از ابتدایی ترین مراحل جست وجوی شغل و ارسال رزومه، در گام بعدی مصاحبه ها آغاز می شوند. کارجویان در رشته های مختلف با توجه به نوع توانایی ها و تخصص ها برای مصاحبه به شرکت متقاضی دعوت می شوند. در جریان مصاحبه هر شرکت و سازمان از الگویی خاص برحسب دستورالعمل و قوانین خود استفاده می کند. برخی از مدیران ومصاحبه کنندگان برای ارزیابی و شناسایی مهارت ها و توانمندی های کارجویان به جز آزمون کتبی در مرحله شفاهی و به طور عملی نیز عملکرد کارجویان را می سنجند تا ضمن انتخابی شایسته خلاقیت ها و ویژگی های منحصر به فرد کارجویان را نیز بشناسند و بهترین فرد را برای احراز پست های کلیدی سازمان برگزینند.

راه هاي موفقيت در استخدام

از این منظر، ارزیابی مهم ترین مرحله در جریان اشتغال محسوب می شود. در واقع عبور از این مقطع، استخدام کارجویان و تداوم همکاری آنان را به همراه خواهد داشت. برای آشنایی بیشتر با راهکارهای مصاحبه و انتخاب شغل با ما در این مقاله همراه شوید.

برنامه ریزی
برای آغاز مصاحبه باید طرح و برنامه داشته باشید. تصمیمات لازم برای اجرای طرح های اشتغال را با یادداشت برروی یک دفترچه و ارائه لیست اهداف شروع کنید. خطوط تولید جدید، افزایش کارمندان، افزایش بهره وری با مدیریت اجرایی جدید، آغاز صادرات، گسترش نمایندگی ها و هزاران طرح اقتصادی دیگر بدون یک برنامه منظم امکان پذیرنیـست. پس با افکار و ابداعات جدید، تطبیق دانـش و مهــارت با طرح ها و محصولات نوین، بهره وری را افزایش دهید. یکی از خواص مهم یادداشت برداری، الگویی است که طی چندین مرحله آزمایش و خطا و تئوری هـای مختـلف به دست آمده است. این طرح حاصل تلاش خود شماست و پشتوانه ای علمی برای اهداف بلند مدت تلقی خواهد شد.

انتخاب شغل
یکی از مهم ترین دغدغه های فارغ التحصیلان دانشگاهی و دانش آموختگان دوره های فنی و مهندسی انتخابی آگاهانه بر پایه رشته تحصیلی و مهارت کسب شده است. مهم ترین معیارهای انتخاب شغل چیست و با استفاده و راهنمایی از چـه راهــکارهایی می تـوان به شـــغل ایــده آل دست یافت؟ در واقع در گام نخست باید شغلی را برگزینید که متناسب با رشته تحصیلی و تخصص خودتان باشد. امروزه تخصص گرایی و انتخاب افراد حرفه ای در مشاغل مختلف هدفی است که با توجه به نیاز شرکت ها و سازمان به منابع انسانی محقق می شود. در واقع هر فردی بهترین کارشناس و استعدادیاب برای انتخاب شغل است. زیرا به توانمندی ها و علایق خویش واقف است؛ نقاط ضعف و قدرت خویش را می شناسد و با توجه به مهارت و انگیزه ای که دارد می تواند به ایده آل های شغلی خود دست یابد. کسب اطلاعات کافی درباره نوع مشاغل مختلف، آشنایی با نحوه فعالیت، نوع مهارت و ویژگی های هر شغل می تواند کلیدهای اولیه و راهکارهای مناسبی را پیش روی کارجویان و فارغ التحصیلان قرار دهد.

آگاهی و مهارت نسبت به مشاغل مختلف
عرصه کسب و کار امروزه در حصار تخصص ها و دانش فارغ التحصیلانی است که با انتخاب صحیح در راستای مهارت و استعداد خویش گام برداشته اند و با کسب تجربه از میدان رقابت سربلند بیرون آمده اند. هر چقدر در این عرصه کارآزموده تر و ماهرتر باشید، فرصت های اشتغال بهتر و مناسب تری را کسب خواهید کرد. در واقع هر شغلی مصائب و مشکلات خاص خودش را داراست اما آنچه در این میان حائزاهمیت است، تجربه اندوزی و تبدیل چالش ها به فرصت ها خواهد بود. آگاهی، مطالعه و مشاوره با کارشناسان می تواند بسترهای مناسبی را برای تحصیل و اشتغال کارجویان فراهم کند. در واقع باید در ابتدا مشاغل مختلف را بررسی کنید و نیاز بازارکار را نیز بشناسید. سپس شغلی را برگزینید که متناسب با رشته تحصیلی تان نیز باشد.

انتخاب و تصمیم گیری شغلی
این فرآیند در هر موقعیتی می تواند به کار رود به خصوص در جایی که نیازمند یک تصمیم گیری مهم هستید. اگر از مراحل اصلی تصمـیم گیری تبعیت کنید، خود را یک تصمیم گیرنده کارا در حرفه و زندگی شخصی می یابید. تا حد امکان مفاد تصمیم گیری خود را تعریف کنید. آیا واقعا تصمیم براساس باورهای ذهنی و ایده آل های شغلی خودتان است؟ آیا به اهمیت و ضرورت تصمیم ها اندیشیده اید؟ تا چه حد این تصمیم را در آینده شغلی خویش دخیل می دانید؟

تصور می کنید که به چه طریقی می توانید اطلاعات مفید بیشتری را به دست آورید. اگر با انتخاب های بیشتری مواجه شوید ممکن است بخواهید اطلاعات زیادتری را نیز کسب کنید. اطلاعات جدید منجر به راهکارها و انتخاب های بیشتری نیز می شوند. انتخاب های خود را بررسی کنید. منابع اطلاعاتی مشابه را برای کسب ایده های خاص به کار گیرید. برای هر انتخاب معیار خاصی را مشخص کنید. هر چه اطلاعات بیشتری به دست آورید، ذهنتان برای تصمیم گیری فعال تر خواهد شد.

تجربه و مدیریت اجرایی
موفقیت بازتاب عملکردهای کوچک، اماهدفمند درمسیری با برنامه ای همزمان است و هر برنامـه، نیـازمند الگویی خاص برای رسیدن به اجرایی ایده آل، هر پروژه ای از نخسـتین روزهـــای آغــــاز به کــار تا پایان روندی را به واسطه معیاری از پیش تعیین شده طی می نماید. کلیه عناصر ساختاری با نظمی بی نظیر و هماهنگ حول محوری مشخص در حرکتند و مدیر همچون ناظری تمام وقت تمامی ارکان طرح را از نزدیک مشاهده می کند.

اما همیشه کار روال عادی و همیشگی خویش را سپری نمی کند. در جریان مصاحبه های شــغلی نیز لحــظاتـی وجود دارد که علیرغم تمامی برنامه ریزی ها و الگوهای اولیه، تطابق ناپذیری عوامل اجرایی روند طرح را با موانع عدیده ای مواجه می کنند. در چنین شرایطی مدیر متبحر باید به گونه ای کاملا حرفه ای زمام امور را در دست گیرد مدیریت بحران، رهبری تیم و مهارت اجرایی، اساسی ترین ویژگی های مدیران کارآزموده اند که وجودشان در شرایط حساس همچون تکیه گاهی آرامش بخش اعضای تیم را آرام کند و با سخنانی گیرا اتحاد از دست رفته کارکنان را بازیابد. قطعا رابطه ای فوق العاده نزدیک میان مدیریت و روانشناسی وجود دارد زیرا برای افزایش بهره وری باید به درون انسان ها و فکرشان نفوذ کرد. امروزه کارشناسان با پذیرش این نکته و درکی عمیق نسبت به روابط متقابل میان مدیران و کارمندان سعی می کنند تا ارتباطی موفق ایجاد کنند.

یک توصیه
نحوه و نوع برنامه ریزی ا ی که برای تک تک اهداف خود درنظر گرفته اید؛ نشان دهنده دیدگاه، تجربه و عقایدتان خواهد بود. بنابراین سعی کنید با تلفیق مهارت و دانش پیوسته راهکارهای جدید را بیازمایید و بهترین گزینه های شغلی را با ارتقای مهارت خودتان برگزینید.

کلام آخر
افراد متفاوت، متمایز می اندیشند و کارها و برنامه هایشان نیز متنوع تر و جذاب تر از دیگران است. دقیقا در شبکه مصاحبه و استخدام نیز همین اصل حکمفرما است. تفاوت در مهارت و استفاده از نوآوری ها، همیشه بسترهای جدیدی را برای اشتغال فراهم می آورند.

همانطور که می دانید شرط اول برای ورود به عرصه اشتغال داشتن دانش، مهارت، تجربه و آگاهی است. هرگز بدون مشورت در این عرصه کاری انجام ندهید. دقیقا به همان کاری که علاقمند هستید بپردازید. انتخاب های خویش را آگاهانه انجام دهید. از تجربه های افراد موفق استفاده کنید و با تلفیق تجربه و دانش، مبتکر طرح های نوین شـوید. اعتماد به نفس داشته باشید و رویای خودتان را هرگز فراموش نکنید.

در همین رابطه باید طرح، برنامه و مدیر نیز با آمادگی کامل و شناخت موانع و بحـران ها مســــیر تجــــارت را برای اعضایش هموار سازد و همیشـه با دوراندیشی هـــا و پیش بینی های به موقع شرکت را در عــالی ترین ســـطح هدایت کند. قدرت خطرپذیری داشته باشد و با مانورهای بی نقص از نوسانان های اقتصادی به نفع خویش و شرکت بهره جوید.

منبع :‌ aftabir

مطالب مرتبط