مقایسه مرورگر های وب

مقالات فناوري اطلاعات

در این مقاله به مقایسه ی مختصری بین رایج ترین مرورگرهای وب می پردازیم.

OPERA

بالاترین سرعت لود در بین مرورگرهای وب امروزی را بخود اختصاص داده و قابلیت های خوبی برای تعیین نوع لود صفحات دارد. مثلا میتوانید تعیین کنید که عکس های صفحه لود شود یا خیر که این مورد سرعت شما را افزایش می بخشد. این مرورگر بیشترین پشتیبانی را از استانداردهای w3c دارد. نسخه 11 این مرورگر امکان نصب پلاگین را دارد.

FireFox

این مرورگر از خانواده مرورگر موزیلا میباشد. سرعت لود مناسبی دارد و از پدر خود یعنی موزیلا معروف تر شده است. امروزه حرفه ای ترین مرورگر وب محسوب میشود و طراحان وب به شدت در استفاده از این مرورگر اصرار دارند. تعداد بسیار زیادی پلاگین برای این مرورگر نوشته شده است که قابلیت های این مرورگر را به شدت افزایش داده است.

Internet Explorer

این برنامه که همراه ویندوز اجبارا نصب میشه، کلی مشکل و باگ داره و مایکروسافت هم این مشکلات رو خیلی دیر به دیر برطرف میکنه. همچنین مایکروسافت در نسخه های 6 و 7 این مرورگر پشتیبانی کمی از استانداردهای موسسه w3c میکند. نسخه 6 این مرورگر که روی ویندوز XP نصب میشد ، همچنان با گذشت چند سال، پر استفاده ترین مرورگر وب است که متاسفانه استانداردهای جدید را نیز ندارد.

Chrome

مرورگر ارائه شده توسط کمپانی گوگل که به سرعت در حال پیشرفت است. این مرورگر بر پایه موتور رندر وبکیت کار میکند و پشتیبانی خوبی از استانداردهای وب دارد. در نسخه های جدید این مرورگر امکان نصب پلاگین وجود دارد.

Apple Safari

شرکت Apple همیشه در زمینه‌ی ارائه‌ی محصولات رایانه‌ای اعم از سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موفق بوده است. این بار این شرکت در نزاع بین مرورگرها وارد شده و مرورگر اختصاصی سیستم عامل خود را تحت سیستم عامل ویندوز ارائه کرده است. بارزترین ویژگی تمامی محصولات شرکت. در نگاه اول باید گفت که این مرورگر برروی دو پلتفرم سیستم عامل ها یعنی ویندوز و مکینتش قابل بهره برداری بوده و ضمن این که می توان از آن برروی گوشی iPhone و iPod Touch هم بهره برد.

Netscape

این برنامه که روزی رهبر مروگرهای وب بود امروزه از میان مرورگرها نامش حذف شده و شرکت نت اسکیپ که مالک این مرورگر بود نیز دیگر آنرا پشتیبانی نمی کند.

مقایسه ای جالب به روایت تصویر!

مقالات فناوري اطلاعات


مقالات فناوري اطلاعات