نرم افزار مالی | اخبار فناوري اطلاعات
صفحه اصلي | اخبار و مقالات | اخبار فناوري اطلاعات | گوگل فعلا هیچ اپلیکیشنی با کاربرد تشخیص چهره را برای گلس تایید نخواهد کرد

گوگل فعلا هیچ اپلیکیشنی با کاربرد تشخیص چهره را برای گلس تایید نخواهد کرد

انفورماتيك آرا - شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲

اخبار فناوري اطلاعات

گوگل امروز در گوگل پلاس، برنامه خود برای جلوگیری از سوء استفاده از دوربین گوگل گلس در زمینه تشخیص چهره را اعلام کرد. راه حل؟ رد تمام برنامه ها در زمان فعلی تا هنگامی که سیستم محافظتی مناسبی برای گلس پیاده شود.

از زمانی که گلس بر روی چهره ها نشسته، نگرانی درباره نقض حریم خصوصی افراد با دوربین آن، وجود داشته. به خصوص سیستم تشخیص چهره، یک نگرانی بزرگ است. اگر گوگل گلس بتواند ویدیوی HD از شما بگیرد، چرا باید فکر کرد که نمی تواند چهره تان را با حساب های گوگل پلاس تطبیق داده و بلافاصله اطلاعات تکمیلی در مورد شما را جلوی چشم دارنده اش نمایش دهد؟

حالا گوگل یک سیاست رسمی را در باره اپلیکیشن های گلس با کاربرد تشخیص چهره، اعلام کرده:
زمانی که ما برنامه اکتشافی را حدود یک سال قبل شروع کردیم، هدف ساده بود: می خواستیم افراد (توسعه دهندگان) را به شرکایی فعال در زمینه شکل دادن آینده این تکنولوژی قبل از فروش به مصرف کننده عام، تبدیل کنیم. ما خیلی دقیق به حرف های شما گوش کرده ایم و بسیاری از افراد علایق و نگرانی های خود را در زمینه قابلیت تشخیص چهره گلس اعلام کرده اند. همان طور که گوگل سال ها گفته است، ما قابلیت های تشخیص چهره را بدون اطمینان از حفاظت کامل از حریم خصوصی، به محصولات مان اضافه نخواهیم کرد. با در نظر گرفتن این نکته، تا اطلاع ثانوی هیچ اپلیکیشنی که کاربرد تشخیص چهره دارد را برای گلس تایید نمی کنیم.

بر همین اساس گوگل سیاست های مربوط به توسعه دهندگان را به روز رسانی کرده و یک بند جدید به آن افزوده:
از دوربین یا میکروفون برای ارجاع-متقابل و ارائه آنی اطلاعات هویتی افرادی غیر از کاربر اصلی، استفاده نکنید. از جمله استفاده برای تشخیص چهره یا صدا. اپلیکیشن هایی با این کارکرد در حال حاضر تایید نمی شوند.

به نظر می رسد گوگل متوجه اهمیت این موضوع هست و سعی دارد با سیاست جدید پیشاپیش جلوی بروز هر گونه مخالفت جدی با گلس را بگیرد و بعدها به شکلی که منافع کامل کاربران رعایت شود، آن را ارائه نماید.

مشخص است که یک کامپیوتر پوشیدنی مانند که گلس که دارای دوربین و ارتباط دائمی با اینترنت است، نگرانی های دیگری غیر از تشخیص چهره را نیز با خود به همراه می آورد. گوگل به انداره کافی خود را در مخمصه دیده که این قابلیت را فعلا مسدود کند و در فرصت به دست آمده، به تعیین یک سیاست بهتر بپردازد.

دقت داشته باشید که این سیاست رسمی ناظر به Glassware است یعنی اپلیکیشن هایی که از رابط برنامه نویسی Mirror استفاده می کنند و از طریق یک رابط تحت وب نصب می شوند. این نوع اپلیکیشن ها دسترسی محدودی به سخت افزار داشته و باید توسط گوگل تایید شوند. حال آنکه توسعه دهندگان می توانند بهطور جداگانه هر نوع اپلیکیشن بومی (Native) را که می خواهند، ساخته و با روت کردن دستگاه، بر روی آن نصب کنند. البته گوگل اعلام کرده که بر روی یک API بومی برای گلس کار می کند ولی فعلا، مسیر رسمی برای اپلیکیشن های تشخیص چهره، مسدود شده اند.

منبع : سايت نگهبان