نرم افزار مالی | اخبار فناوري اطلاعات
صفحه اصلي | اخبار و مقالات | اخبار فناوري اطلاعات | ادعای کاهش فروش خدمات میزبانی و ثبت دامین در ایران

ادعای کاهش فروش خدمات میزبانی و ثبت دامین در ایران

دوشنبه، 20 خردادماه 1392
اخبار فناوري اطلاعات

رئیس کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، از ساماندهی میزبانی وب خبر داد و گفت: لیستی از شرکت‌هایی که حداقل شرایط لازم برای ارائه خدمات را ندارند، تهیه شده است.

به گزارش فارس، مهرداد سیجانی در نشست خبری اظهار داشت: کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران پیش از این به عنوان «نشر الکترونیک و رسانه‌های دیجیتال» شناخته می‌شد.

رئیس کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران ادامه داد: این کمیسیون با هدف بررسی مشکلات فضای مجازی و کمک به بهبود کسب و کار و تعامل با بخش دولتی تشکیل شده است.

وی یادآور شد: در این کمیسیون 12 نفر از کارشناسان و مدیران حوزه دیجیتال و فضای مجازی حضور دارند و 4 کارگروه وب‌سایت‌های فارسی، زیرساخت و آموزش الکترونیک و وب در زیرمجموعه این کمیسیون وجود دارد.

سیجانی در بخش دیگری از سخنان خود از ارائه مهلت یک ماهه به ارائه کنندگان خدمات میزبانی وب خبر داد و گفت: پس از یک ماه با فعالین غیرمجاز حوزه خدمات اینترنتی و میزبانی وب برخورد خواهد شد، که این برخورد ابتدا با فیتلر شدن سایت و سپس با مسدودسازی سرویس‌دهنده صورت خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران افزود: تمام فعالین حوزه ارائه خدمات اینترنتی حتی در صورت داشتن مجوز از اتحادیه باید از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز مجوز داشته باشند.

وی گفت: به این ترتیب پس از پایان یک ماه مهلت تعیین‌شده برای فعالین بدون مجوز فضای مجازی، کمیسیون فضای مجازی با متخلفان برخورد جدی خواهد داشت.

وی در خصوص علت این اقدام توضیح داد: کمیسیون فضای مجازی مجموعه‌ای از حداقل‌های کیفی را برای فعالین این حوزه پیش‌بینی کرده که این حداقل‌ها به ارائه کسب و کار سالم و پویا کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: برای مثال، شکایت‌های بسیاری در مورد دامین گزارش می‌شود و در صورتی که شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات از حداقل‌های کیفی برخوردار باشند، از بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری خواهد شد.

سیجانی در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر مثالی از حداقل‌های کیفی ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی توضیح داد: طبق ماده 32 قانون جرایم رایانه‌ای، ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظف به نگهداری «بکاپ» اطلاعات مشتریان تا شش ماه شده‌اند.

رئیس کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران ادامه داد: این الزام به دلیل ارائه اطلاعات لازم در مواقع ضروری به مراجع قضایی و انتظامی است؛ اما فعلاً الزامی در مورد ارائه بکاپ از سوی ارائه‌دهنده خدمات میزبانی به مشتریان وجود ندارد و این خدمت یک مزیت محسوب می‌شود.

* کاهش فروش خدمات میزبانی و ثبت دامین com و ir

سیجانی همچنین در سخنان خود از آمار ثبت دامین در کشور سخن گفت و اظهار داشت: طبق اطلاعات اخذشده از فعالان ارائه خدمات میزبانی و اینترنتی ظرف یک سال و سه ماه گذشته عمده شرکت‌ها با ریزش مشتری در ثبت دامین و فروش خدمات میزبانی مواجه شده‌اند.

وی تصریح کرد: از یک سال پیش، رقم ثبت یک دامین com حدود 10 الی 15 تومان بود که اکنون با افزایش نرخ دلار به حدود 40 هزار تا 50 هزار تومان رسیده است و بخش عمده‌ای از علت این کاهش به دلیل مسائل اقتصادی است.

رئیس کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران ادامه داد: این تغییر کاهشی در ثبت دامین ir نیز وجود دارد و ثبت دامین ir نسبت به سال پیش کاهش یافته است، همچنین در خصوص فروش خدمات میزبانی وب، اگرچه این آمار همیشه برای ارائه‌کنندگان خدمات میزبانی آماری محرمانه بوده اما از گفته‌ها و شواهد فعالان این بازار مشخص شده است که فروش خدمات میزبانی نسبت به سال گذشته و در پی افزایش نرخ ارز کاهش یافته است.

منبع : ICTNA