نرم افزار مالی | اخبار فناوري اطلاعات
صفحه اصلي | اخبار و مقالات | اخبار فناوري اطلاعات | افشاگر بزرگ آژانس امنیت ملی آمریکا: ادوارد سنودن

افشاگر بزرگ آژانس امنیت ملی آمریکا: ادوارد سنودن

دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲
اخبار فناوري اطلاعات

روزنامه گاردین دقایقی پیش هویت فردی را فاش کرد که سبب بزرگترین لو رفتن اطلاعاتی در تاریخ آژانس امنیت ملی آمریکا شده است.

فردی که نامش در تاریخ باقی خواهد ماند و به عنوان یکی از جاسوسانی تلقی خواهد شد که خودش را فدای آزادی حریم خصوصی انسان ها کرده است.

وقتش رسیده تا با Edward Snowden آشنا شوید. جوان ۲۹ ساله ای که پشت تمام این اطلاعات لو رفته در مورد پروژه پریسم و خبرچین بیکران بوده. روزنامه گاردین طی روزهای گذشته، با او ساعت ها مصاحبه کرده و حالا او به صورت داوطلبانه خواستار این شده تا هویت اش افشا شود.

او می گوید من دلیلی برای مخفی کردن هویتم ندارم چرا که از نظر خودم کار اشتباهی انجام نداده ام.

این در حالی است که او از زندگی مرفهی برخوردار بوده. شغلی پایدار و حقوق سالیانه ۲۰۰۰۰۰ دلاری داشته و از زندگی در کنار خانواده خوبش لذت می برده. اما تصمیم گرفته تا تمام آنها را قربانی هدفش کند. به خاطر اینکه نمی خواسته این اجازه را به دولت آمریکا بدهد تا حریم خصوصی کاربران و آزادی اینترنت را نابود کنند.

او به صورت قراردادی با آژانس امنیت ملی آمریکا کار می کرده و طی سه هفته گذشته برای جمع آوری این اسناد از درون NSA اقدام کرده و سپس یک مرخصی یک هفته ای به بهانه درمان بیماری صرع اش گرفته و به هنگ کنگ سفر کرده. او از آنجا اقدام به انتشار این اطلاعات نموده.

سنودن می گوید که من به خوبی می دانم که به خاطر این کارم، چه سرنوشتی خواهم داشت. اما از آن نمی ترسم چون این انتخابی است که خودم کرده ام.

ادوارد سنودن طی ۳ هفته گذشته با وحشت زیاد در هتلی در هنگ کنگ اقامت کرده و می گوید به خاطر ترس از جاسوسان آژانس امنیت ملی فقط سه بار از اتاقش خارج شده است.

او می گوید طی این مدت درب اتاقش را از ترس استراق سمع، با بالش ها پوشانده و از ترس دوربین های مخفی، هنگام وارد کردن رمزهای عبور یک پتو روی سر و لپ تاپش می کشیده.

ممکن است به نظرتان برسد که او دچار سوء ظن شدید است. اما برای کسی که حدود یک دهه با سرویس های اطلاعاتی آمریکا کار کرده، داستان متفاوت است. او از درون بزرگترین سازمان جاسوسی آمریکا آمده و می داند که آن پشت چه خبر است و حالا آنها به دنبال او هستند.

گاردین ساعت ها با ادوارد سنودن مصاحبه کرده و می گوید که او می داند در حال حاضر در چه خطری قرار دارد. اما بیشتر از همه نگران خانواده اش است که معلوم نیست با چه مشکلاتی گریبانگیر خواهند شد.

ادوارد سنودن سابقه فعالیت های امنیتی زیادی داشته است. او کارشناس امنیت آی تی به حساب می آمده و طی سال های گذشته در عملیات های مختلفی شرکت داشته. برای مثال در سال ۲۰۰۷ توسط CIA با پوشش یک کارمند دیپلماتیک به ژنو رفته و امنیت یک شبکه بزرگ کامپیوتری را در دست داشته. او از آنجا به اسناد طبقه بندی شده زیادی دسترسی داشته.

یکی از خاطرات دیگر آقای سنودن به تلاش CIA برای استخدام یکی از کارمندان با نفوذ بانک سویس برمی گردد. او می گوید که در یک نقشه از پیش طراحی شده، آنها کاری کرده اند که بانکدار مورد هدفشان بیش از حد الکل بنوشد و بعد هنگام رانندگی در خیابان سبب دستگیری او شده اند. در نهایت به بانکدار کمک کرده اند تا از دردسر این دستگیری رها شده و در عوض دوستی او را به دست آورده و استخدامش کرده اند.

ادوارد سنودن می گوید چیزهایی که در ژنو دیده، سبب شده که به فکر فرو رود؛ اینکه دولت آمریکا چگونه عمل می کند و چطور روی بقیه دنیا تاثیر می گذارد. او می گوید که من نمی خواستم بخشی از سیستمی باشم که بیش از سود رسانی، در حال ضرر زدن به جهان است.

او معتقد است که اینترنت مهمترین اختراع در کل تاریخ بشریت است و داشتن حریم خصوصی یکی از مبانی پایه آن به شمار می آید. در حالی که امروزه این حریم در حال نابودی است. او می گوید که این وضعیت باید اصلاح شود و اینترنت و حریم خصوصی باید آزاد بمانند.

ادوارد سنودن می گوید من از کاری که کردم راضی ام و فکر می کنم که ارزشش را داشت. من پشیمان نیستم…

منبع : نارنجي