نرم افزار مالی | اخبار فناوري اطلاعات

iOS از نگاه جانی آیو

چهارشنبه, ۲۲م خرداد, ۱۳۹۲
اخبار فناوري اطلاعات

روز دوشنبه ۲۰ خرداد، کنفرانس WWDC برپا شد. کنفرانسی که حرف و حدیث ها در موردش خیلی زیاد بود، برخی منتظر گجت های پوشیدنی از سوی اپل بودند، برخی چشم به راه آیفون و آیپد جدید بودند، گاهی هم شایعاتی از تلویزیون پر حاشیه اپل شنیده می شد. اما هیچ کدام از این اتفاقات نیافتاد و پیشبینی های بسیاری از افراد غلط از آب در آمد.

کنفرانس امسال با اینکه شامل بخش های مختلفی می شد و شاهد حضور محصولاتی مثل مک بوک ایر و مک پرو جدید و تازه ترین نسخه سیستم عامل مک به نام Mavericks ویا معرفی iTunes Radio بودیم، اما نسخه جدید سیستم عامل موبایل اپل یعنی iOS در کانون توجه قرار داشت چون اپل برای بازار دیوایس های موبایل زحمات زیادی کشیده و همه این شرکت را بیشتر به خاطر آیدیوایس هایش می شناسند.

اپل برای اینکه بتواند کاربران خود را راضی نگه دارد مجبور بود دست به تغییرات عظیمی در این سیستم عامل بزند چون تا حدودی یک نواخت شده بود و کاربران هم که خواهان تنوع بودند کم کم داشتند به سیستم عامل های رقیب مثل اندروید و ویندوز فون روی می آوردند. همانطور که می دانید بعد از انتشار اولین آیفون در سال ۲۰۰۷ بازار اسمارت فون ها و در نتیجه سیستم عامل های موبایل دچار تحولات زیادی شده و اپل باید با رقبای بزرگی مثل گوگل و مایکروسافت رقابت کند.

اپل هم در این میان متوجه وضعیت بسیار مهم رقابت شد و پس از ۶ سال به روز رسانی آیدیوایس ها و افزودن ویژگی های فنی جدید به iOS، تصمیم گرفت این سیستم عامل را از پایه بازسازی کند و چیزی ارائه کند که علاوه بر ایجاد تنوع، کارایی لازم را هم داشته باشد.

و این برای جانی آیو، طراح خوش ذوق اپل که تا پیش از این مغز متفکر طراحی سخت افزاری دیوایس های شرکت اپل بود موقعیت بسیار مناسبی به نظر می رسید تا دوباره توانایی هایش را اثبات کند. او در ماه اکتبر سال گذشته پس از رسوایی نرم افزار Maps و اخراج اسکات فورستال، سکان هدایت بخش طراحی رابط کاربری را در اپل در اختیار گرفت و حالا iOS 7 نتیجه تفکرات این طراح توانا است.

با اینکه آن طراحی آشنای فورستال که مدت هاست در آیدیوایس ها شاهدش هستیم از بین نرفته است ولی چنان تغییر کرده که به نظر می رسد این سیستم عامل یکبار دیگر از نو ساخته شده است. طراحی جدید بسیار روشن تر و ساده تر است و گاهی اوقات شباهت هایی هم به ویندوز فون پیدا می کند.

با اینکه همه منتظر حضور خود جانی آیو برای معرفی نسل جدید سیستم عامل موبایل اپل بودند ولی در کمال تعجب خبری از او نشد و او روی صحنه نیامد. اما در ویدیوی معرفی iOS که در کنفرانس پخش شد این خود جانی آیو بود که درباره طراحی جدید سیستم عامل توضیح می داد.

البته همه تغییرات ظاهری نبودند و ویژگی های جدیدی هم اضافه شده بودند که برخی از آنها کمی آشنا به نظر می رسیدند – مثل کنترل سنتر برای دسترسی سریع تر به برخی تنظیمات یا افزوده شدن فیلترهای عکاسی و از آنجایی که گوشی های گلکسی سامسونگ دارای فناوری NFC هستند که امکان اشتراک گذاری فایل را فراهم می کند، یکی از ویژگی های حال حاضر OS X به نام Air Drop به iOS آمده تا انتقال اطلاعات از طریق وای فای و بلوتوث را ممکن سازد. iTunes Radio هم تا حد زیادی به سرویس هایی مثل اسپاتیفای یا پاندورا شباهت داشت.

با این همه به نظر می رسد اپل دیگر مثل قبل بخاطر نوآوری ها و انجام کارها برای اولین بار شناخته نمی شود، بلکه این شرکت مدت ها در سکوت منتظر می ماند تا ببیند رقبایش چه می کنند، سپس وارد عمل می شود و ویژگی های معرفی شده توسط رقبایش را بهبود می بخشد و آنها را به شکل بهتری ارائه می کند.

در نهایت نمی توان گفت iOS 7 مجموعه ای از دیگر سیستم عامل ها بود، چون ویژگی های جدید این سیستم عامل برای رقابت با دیگر سیستم عامل ها باید اضافه می شدند و متاسفانه در طول این ۶ سال به هیچ یک از آنها توجهی نشد. اما حالا که پس از این همه مدت اپل این جرات را به خود داده، می تواند خیالش راحت باشد که اگر از رقبایش پیش نیافتاده باشد، عقب هم نیافتاده و توانسته کاربران تنوع طلب را که از طراحی یکسان و خسته کننده iOS خسته شده بودند تا حد زیادی راضی کند.

منبع : d4fteam