نرم افزار مالی | اخبار فناوري اطلاعات
صفحه اصلي | اخبار و مقالات | اخبار فناوري اطلاعات | چرا مک پروی جدید می‌تواند یکی از اثرگذارترین محصولات اپل باشد

چرا مک پروی جدید می‌تواند یکی از اثرگذارترین محصولات اپل باشد

سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۲
اخبار فناوري اطلاعات

مک پروی جدید یکی از عجیب‌ترین محصولاتی است که تاکنون توسط اپل عرضه شده است. اما به دلایلی نامعلوم و تحت تاثیر خبرهای مربوط به آیفون و iOS کمتر درباره آن می‌بینیم و می‌خوانیم. در این پست قصد داریم به یکی از ویژگی‌هایی که باعث متفاوت بودن این نسل جدید کامپیوتر با سایر محصولات مشابه می‌شود بپردازیم.

گای اینگلیش (Guy English)‌ یک توسعه‌دهنده و برنامه‌نویس است که روی پلتفرم‌های مک کار می‌کند. او در پستی که اخیرا در وبلاگش منتشر کرده است، به نکته‌ای اشاره می‌کند که وجه اصلی تمایز میان این محصول و تمام سیستم‌های مشابه است.

او در ابتدا به این مطلب اشاره می‌کند که امتیازها و Benchmarkهای معمول ممکن است بتوانند توانایی و عملکرد یک سیستم را تحت شرایط معین یا تحت فشار کاری زیاد ارزیابی کنند، اما نمی‌توانند توانایی و قابلیت‌هایی را که یک سیستم عرضه می‌کند (اما هنوز هیچ برنامه‌ای از آن‌ها استفاده نمی‌کند) مورد سنجش قرار دهند.

او در ادامه می‌گوید:
این ماشین مرا تحت تاثیر قرار می‌دهد، نه به این خاطر که به نظر می‌رسد همه کارهایم را سریع‌تر انجام می‌دهد. این ماشین مرا تحت تاثیر قرار می‌دهد چرا که از اساس چیز جدیدی است. تنها یک سوکت CPU دارد و تا حد زیادی به سرعت باس‌ها و کارایی GPU تکیه کرده است. گرچه از دید نرم‌افزارها این تنها یک مک جدید است، اما واقعا این‌گونه نیست. توانایی‌های آن به موارد سنتی محدود نمی‌شود. CPU در واقع از طریق یک باس به نسبت سریع به دو پردازنده به شدت موازی و قدرتمند متصل شده است. یکی از این GPUها حتی به کارهای گرافیکی نمی‌پردازد. از نظر من این موضوع مهمی است. اگر شما از GPU به شدت موازی سیستم‌تان برای انجام محاسباتی استفاده کنید که تنها یک ثانیه به طول خواهد انجامید، در آن یک ثانیه نمی‌توانید صفحه نمایش را به روز کنید و این یک مشکل است. اگر یک GPU را به کارهای گرافیکی اختصاص دهید و دیگری را برای کارهای محاسباتی جدی نگه دارید، به معماری دست خواهید یافت که لذت کار با آن غیرقابل تصور است.

به این ترتیب مک پرو نه تنها ظاهر که احتمالا معماری سیستم‌های کامپیوتری آینده را متحول خواهد کرد.

منبع : 1pezeshk