نرم افزار مالی | اخبار فناوري اطلاعات
صفحه اصلي | اخبار و مقالات | اخبار فناوري اطلاعات | فرمت تصويري جديد WebP ، سرعت نمايش صفحات يوتيوب را تا 10 درصد افزايش ميدهد.

فرمت تصويري جديد WebP ، سرعت نمايش صفحات يوتيوب را تا 10 درصد افزايش ميدهد.

انفورماتيك آرا - 18 فروردین، 1393
اخبار فناوري اطلاعات

گوگل چندی پیش از فرمت تصویری جدیدی با نام WebP رونمایی کرد که نسبت به فرمت‌های فعلی مانند Jpeg یا png با حفظ کیفیت تصویر،‌ حجم فایل‌ها را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌کند. این فناوری از مدت‌ها پیش در گوگل‌پلی در حال استفاده است و حالا به نظر می‌رسد قرار است در یوتیوب نیز بکار گرفته شود.
گوگل امیداور است تا با استفاده از فناوری WebP در تصاویر بندانگشتی ویدیوها، سرعت نمایش صفحات در یوتیوب را تا ۱۰ درصد افزایش دهد.
استفاده از فرمت WebP نه تنها موجب افزایش سرعت نمایش صفحات می‌شود بلکه در پهنای باند مصرفی کاربران نیز نقش قابل ملاحظه‌ای دارد و روزانه هزاران ترابایت در پهنای باند مصرفی یوتیوب صرفه جویی می‌کند.
WebP روش جدیدی برای فشرده سازی و کاهش حجم تصاویر است که از آن می‌توان برای عکس‌ها، تصاویر گرافیکی و غیره استفاده نمود. این فرمت تصویری قادر است با حفظ کیفیت، تصاویر را تا ۳۰ درصد بیشتر از JPEG فشرده کند.
گوگل WebP را به صورت متن-باز ارایه کرده تا گروه‌های مختلف فنی بر روی آن کار کنند و به گسترش و توسعه آن کمک نمایند.
در حال حاضر نسخه‌های جدید مرورگرهای مختلف از جمله کروم، اندروید،‌ IE، اپرا، فایرفاکس و حتی سافاری نیز از WebP پشتیبانی می‌کنند.

منبع : گجت نیوز