نرم افزار مالی | اخبار فناوري اطلاعات
صفحه اصلي | اخبار و مقالات | اخبار فناوري اطلاعات | هوش رایانه تا 2029 بر هوش انسانی غلبه می‌کند

هوش رایانه تا 2029 بر هوش انسانی غلبه می‌کند

انفورماتيك آرا - 17 اردیبهشت، 1393
اخبار فناوري اطلاعات

رئیس بخش مهندسی شرکت گوگل پیش‌بینی کرده است روبات‌ها طی 15 سال آینده از باهوش‌ترین انسان‌ها، هوشمندتر خواهند شد.
«ری کورزویل» کارشناس هوش مصنوعی (AI) شرکت گوگل بر این باور است رایانه‌ها به‌زودی قادر خواهند بود از تجربیات خود چیزي بیاموزند، لطیفه تعریف کرده و حتی لودگی کنند.
گوگل 57 میلیارد پوند از دارایی خود را بی‌سر و صدا برای خرید شرکت‌های مهم روباتیک سراسر جهان هزینه کرده است. از جمله، آنها می‌توان به شرکت انگلیسی «دیپ مایند» که متخصص در یادگیری ماشینی است و شرکت بوستون داینمیک که روبات‌های پیشرفته نظامی می‌سازد، اشاره کرد.
رقبای گوگل مدت‌ها است این شرکت را به اتهام سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران و فروش آنها به شرکت‌های تبلیغاتی مورد انتقاد قرار داده‌اند. کورزویل 66 ساله در سال 2012 به استخدام گوگل در آمد تا بخش هوش مصنوعی گوگل را با هدف درک موتور جست‌وجو از آنچه در اینترنت به دنبال آن هستیم، متحول کند. این کارآفرین که پیش از این افزایش ضریب نفوذ اینترنت و شکست انسان از رایانه در مسابقات جهانی شطرنج را به درستی پیش‌بینی کرده بود می‌گوید: این ماشین‌ها تا سال 2029 از سازندگان خود هوشمندتر خواهند شد. وی اظهار کرد: پیش‌بینی من در نهایت این است که جست‌وجوی اینترنتی بر اساس شناخت معنی زبان خواهد بود.
وی افزود: وقتی مقاله‌ای می‌نویسید یک مجموعه جالب از کلمات تولید نمی‌کنید، بلکه چیزی برای گفتن دارید و گوگل نیز قصد دارد به‌طور هوشمندانه‌ای اطلاعات جهان را ساماندهی و پردازش کند.
وی ادامه داد: می‌خواهیم رایانه‌ها همه‌چیز را روی وب و همه صفحات را از همه کتاب‌ها بخوانند، سپس قادر خواهند بود مکالمه هوشمندی با کاربر خود داشته باشند و بتوانند به سوالات کاربر پاسخ دهند.
گوگل شرکت «نست لب» را که سازنده ترموستات هوشمند است به قیمت 9/1 میلیارد پوند خریداری کرده است. هشدار نست لب می‌تواند با مالک خود گفت‌وگو کند و به او بگوید در کجای خانه دود وجود دارد و چه چیزی موجب دود در خانه شده است. کورزویل به خاطر نظریه یکتایی و انفرادی خود مشهور شده است.
نظریه‌ای که می‌گوید رایانه و انسان به‌طور موثری به یک چیز واحد تبدیل می‌شوند. در سال 1990 وی شکست انسان از رایانه را در یک رقابت جهانی شطرنج در سال 1998 پیش‌بینی کرد، رویدادی که در واقعیت دو سال زودتر روی داد و رایانه Deep Blue شرکت IBM توانست گری کاسپاروف قهرمان شطرنج جهان را در سال 1996 شکست دهد.

منبع : ictna